Najczęstsze pytania

- nie wymaga wycinania drzew, czyli powstaje w 100% bez użycia włókien drzewnych, -do jego wytworzenia zużywa się znacznie mniej energii niż do produkcji papieru z włókien drzewnych, -nie tworzy się ścieków zanieczyszczających wodę’ -do jego produkcji nie stosuję wody i wybielaczy’ -w produkcji występuje niski poziom emisji dwutlenku węgla, -ulega w przyrodzie foto-degradacji i nadaje się do recyklingu, To 6 podstawowych korzyści ekologicznych wpływających pozytywnie na nasze zdrowia i życie na naszej planecie.
Można wymienić 2 główne składniki:
80% stanowi węglan wapnia, czyli CaCO3 oraz 20% HDPE, czyli polietylen (tworzywo nietoksyczne).
Węglan wapnia dodaje się jako „substancję wzbogacającą” do żywności np. pieczywa, a zwłaszcza bułek. Jest zatem nieszkodliwy. Nietoksyczny polietylen to tworzywo używane w przemyśle spożywczym i przetwórczym. Jest bezwonny, bez smaku i obojętny fizjologicznie.
Jeśli papier pozostawimy w naturze i poddamy go na bezpośrednie działaniu promieni słonecznych, to po roku lub kilku latach zmieni się w naturalny, nieszkodliwy proszek mineralny. Ten papier ulega fotodegradacji.
Papier ulega degradacji po wpływem światła słonecznego (foto-degradacja) lub poddaje się recyklingowi, czyli jest przyjazny dla środowiska. Nie wymaga wycinania drzew ani użycia wody w procesie produkcji. Nie zanieczyszcza wody i powietrza. Ilość odpadów i zanieczyszczeń zmniejszona jest do minimum. Stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnego papieru. Przyczynia się do ratowania lasów, mórz, rzek, oceanów… W ten sposób chroni życie na naszej planecie.
Papier nadaje się znakomicie do druku fotografii, broszur, kartek pocztowych… itp. Jego wytrzymałość sprawia, że trudno go przedrzeć. Nie wchłania wody, więc świetnie sprawdzi się do przygotowania graficznych plakatów, ogłoszeń wieszanych na zewnątrz. Wchłania nawet 70 % mniej atramentu niż klasyczny papier celulozowy. Wydruki są bardziej nasycone kolorami. Po około 10 minutach wydruk staje się całkowicie wodoodporny.
Z powodzeniem można go używać w drukarkach tuszowych. Nie sprawdza się natomiast w drukarkach laserowych.
Zastosowań kamiennego papieru może być wiele np. produkty promocyjne, etykiety, zeszyty, bilety, notesy, opakowania, torby papierowe. Wszędzie tam, gdzie można wykorzystać papier ekologiczny o wyższej trwałości, wodoodporny i odporny na rozerwanie. Najwyższa jakość tego papieru idzie w parze z korzyściami ekologicznymi.
Oczywiście papier z kamienia można spalić. Zostanie po nim wapienny proszek (biały, kredowy). Jego spalenie nie powoduje wydzielania się do atmosfery toksycznych związków.
Jeśli znajdzie się się w pojemniku na papier tradycyjny, to nie zakłóci procesu przetwarzania go na makulaturę. Można go również wrzucić do pojemnika na plastik, bo zawiera 20% polietylenu.
Papier z kamienia nie jest papierem syntetycznym, gdyż 80 % jego składu stanowi węglan wapnia, a nie polimery, czyli nie jest imitacją papieru.