Artykuły

Alt photo name
Fot: FraukeFeiand/px

Wrona Wśród Drzew, czyli kilka faktów o Ptasiej Mądrości

Pośród drzew żyją ptaki, które są jednymi z najinteligentniejszych stworzeń na Ziemi. Dlaczego więc używa się zwrotu „ptasi móżdżek”? To może być mylące stwierdzenie, jeśli weźmie się pod uwagę zebrane przez naukowców informacje. Zanim użyjesz tych słów zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu.

Inteligencja Wrony

Zwykła wrona, ma poziom inteligencji zblożony do dziecka w wieku 5-7 lat. Udowodnili to naukowcy z nowozelandzkiego Uniwersytetu of Auckland. O tym, że wrona potrafi stosować prawo Archimedesa potwierdzają eksperymenty, które możesz teraz obejrzeć.

Matematyka a ptasia mądrość, której nie ma kot i pies

Ptaki potrafią korzystać z zasady wyporności Archimedesa i przekazywać sobie wiedzę np. o wytwarzaniu narzędzi. Poza tym nie tylko myślą, ale także liczą. W matematyce wyróżniają się zwłaszcza gołębie. Samodzielnie liczą do dziewięciu, porządkują obrazki od najmniejszej do największej liczby kropek, aż w 70%.

Gołębie i zaawansowane funkcje umysłowe

Dr Ludwik Huber z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, dowiódł ich wyjątkowej umiejętności. Otóż gołąb, podobnie jak człowiek, potrafi stwarzać w umyśle abstrakcyjne pojęcia i przyporządkowywać przedmioty do szerszych kategorii.

Śpiew może być rozmową

Naukowcy nie tak dawno dowiedli, że powstawanie ptasiego śpiewu jest podobne do ludzkiego języka. Prof. Shigeru Miyagawa z Massachusetts Institut of Technology twierdzi, że mową człowieka sterują podobne geny (800 genów), co śpiewem ptaków. Pisklęta natomiast uczą się śpiewać, tak jak ludzie mówić. Wynika to z faktu, że ośrodki mowy i śpiewu mają w mózgu takie same rejony. Śpiew jest czynnikiem pobudzającym rozwój ptasiego mózgu. Podobnie jak my, ptaki wykorzystują struktury gramatyczne.

Proste gesty w komunikacji

Ptaki nieśpiewające komunikują się za pomocą języka gestów. Naukowcy z Instytutu Ornitologii Maksa Plancka zaobserwowali, że kruki wskazują swoim dziobem na różne rzeczy. W taki sposób przekazują komunikat: „popatrz tam”. Kiwając swoim dziobem, w odpowiedni sposób mówią: „weź to”.

Odczuwanie emocji i zapamiętywanie wydarzeń

  • Po pierwsze – ptaki potrafią rozpoznawać swoich bliskich krewnych oraz znajome osobniki.
  • Po drugie – rozpoznają podobnie jak my swoich wrogów i przyjaciół. Ornitolodzy z University of Washington przekonują nas, że jeśli rozzłościsz raz wronę, to zapamięta Cię na wiele lat.
  • Po trzecie – ptaki odczuwają emocje i zapamiętują wydarzenia podobnie jak ludzie, twierdzi prof. John Marzluff.

Na zakończenie Ptaki czują, zapamiętują, liczą, używają gestów, komunikują się… Czy zdołamy dla ptaków, ochronić ich dom wśród drzew… w parkach, lasach i ogrodach?

70x70

Urszula Winiarska

Fascynuje mnie Papier z Kamienia. Jego cechy oraz pozytywny wpływ na ochronę środowiska, zwłaszcza drzew, zasługują na uwagę. Dlatego zdobywam informacje na ten temat, publikuję artykuły i dzielę się z Tobą swoją wiedzą.