Artykuły

Alt photo name
Fot: jarmoluk/px

Owoc Jabłoni - symbol bogini Wenus i atrybut władzy królewskiej

Od pewnego czasu jabłka cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na swoje ważne dla naszego zdrowia wartości. Przyjrzyjmy się trochę bliżej owocom, które spożywamy na co dzień. Co o nich wiemy?

Jabłko symbolem Wenus i atrybutem władzy królewskiej

W kulturze rzymskiej czerwone jabłko było przede wszystkim symbolem bogini miłości i pożądania -Wenus. Obok berła i korony używane jest przy koronacjach jako atrybut władzy królewskiej. Złote jabłko z krzyżem symbolizuje świat, kulę ziemską i sferę kosmiczną.

Jabłoń i jej owoce

Owoce jabłoni różnią smakiem, aromatem, słodyczą i wyglądem. Najczęściej są kuliste, czerwone, zielone, żółte lub żółte z rumieńcem. Jako drzewo owocowe występuje w wielu gatunkach. Największe znaczenie użytkowe ma jabłoń domowa występująca w wielu odmianach uprawnych. Drewno jabłoni używane jest w stolarce.

Właściwości odżywcze jabłek

Jabłka to nie tylko smaczny, ale także zdrowy owoc. Zawierają witaminy: C, A, E, D, B1,B2,B3,B5,B6,B9,B12, Retinol, minerały, dużą ilość błonnika roślinnego, oraz pektynę.

Cydr i winiak Calvados

Sok jabłkowy poddany fermentacji może mieć postać octu jabłkowego lub cydru. Jeśli oprócz fermentacji będzie poddany destylacji, to zmienia się na alkohol jabłkowy – najsławniejszym jest francuski winiak Calvados.

Złote jabłka nimf

W mitologii greckiej jabłonie rosnące w w sadzie nimf – Hesperyd, rodziły złote jabłka. Miały one niezwykłą moc. Dawały nieśmiertelność. Pierwszą taką jabłoń stworzyła bogini ziemi Gaja.

Sad z drzewami Jabłoni -fragment wyjątkowej na skalę światową posiadłości.

Posiadłość Copper Beech w Connecticut z sadem jabłoniowym jest nie tylko wyjątkową, ale także jedną z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej właścicieli był magnat przemysłu drzewnego John Rudey. Wartość posiadłości szacuje się na 120 milionów dolarów. Oprócz sadu jabłoniowego posiada dwie wyspy, ponad kilometrowe nadbrzeże i 1400 m2 powierzchni użytkowej. Zajmuje 20 hektarów, a jej historia sięga roku 1890 roku.

Sad miejscem odkrycia naukowego

Issak Newton według legendy odkrył prawo grawitacji, gdy podczas rozmyślań w sadzie, spadło mu na głowę jabłko.

Będąc w sadzie możesz:

  • podziwiać jabłonie,
  • wypocząć,
  • zbierać jabłka, gdy będą dojrzałe,
  • poszukać rozwiązania problemu,
  • wpaść na pomysł, który warto zrealizować.

A jak nic nie przyjdzie nam do głowy, to zawsze możemy upiec szarlotkę:) i spróbować jabłḱowego ciasta.

70x70

Urszula Winiarska

Fascynuje mnie Papier z Kamienia. Jego cechy oraz pozytywny wpływ na ochronę środowiska, zwłaszcza drzew, zasługują na uwagę. Dlatego zdobywam informacje na ten temat, publikuję artykuły i dzielę się z Tobą swoją wiedzą.