Artykuły

Alt photo name
Fot: fot. RitaE

Czy wiesz jak plastik truje nas i naturę?

Plastik otacza nas zewsząd i mamy z nim kontakt każdego dnia. Jego szkodliwe związki zaburzają pracę genów a nawet wpływają na rozwój mózgu. Gdańscy naukowcy dowiedli, jak bardzo są dla nas groźne.

Plastikowa codzienność

Na pewno dość spotykasz foliowe torebki, plastikowe pojemniki, naczynia, słomki, butelki PET… Niestety zalegają one na wysypiskach, pływają w wodach. Rocznie wyrzuca się tam 8 milionów ton plastiku. Niestety 100 tysięcy zwierząt każdego roku ginie w morzach, gdyż zwierzęta nie odróżniają pożywienia od plastiku. Połykając go umierają w męczarniach. Dlaczego są niebezpieczne dla nas? Podczas rozkładu uwalniają się związki nazywane endokrynnie czynnymi. Przenikają one do powietrza, wody i żywności. Zjadamy je, wchłaniamy przez skórę a także podczas oddychania. Na ich działanie narażeni jesteśmy wszyscy.

Zagrożenia związanych z plastikiem

Plastik wywołuje zaburzenia w gospodarce hormonalnej i ma wpływ na rozwój takich chorób cywilizacyjnych jak:

  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • zaburzenia metaboliczne i immunologiczne,
  • niepłodność,
  • nowotwory (np. niektóre raki piersi i prostaty),
  • zaburzenia erekcji i spadek jakości nasienia u mężczyzn.

Niebezpieczna mieszanka związków endokrynnie czynnych

Do najbardziej znanych tego typu związków należą:

  • pestycydy,
  • ftalany,
  • bisfenole.

W niewielkich stężeniach znajdują się one w różnych produktach. Występując razem tworzą niebezpieczną mieszankę chemiczną, działającą bardziej niekorzystnie niż w pojedynkę, twierdzi dr hab. Skowrońska – Jóźwiak, endokrynolog z Centrum Zdrowia Matki Polki.

Przykład negatywnego działania pestycydów i plastiku

Pestycydy z owoców i warzyw wchodzą w interakcje z plastikiem. Gdy zapakuje się np. marchewkę lub jabłko, to razem z plastikiem pestycydy działają jeszcze silniej. Jakie jest rozwiązanie? Należy trzymać warzywa i owoce z dala od plastiku.

Ostrzeżenie naukowców przed związkami endokrynnie czynnymi, to dla nad bardzo istotna wiadomość. Im więcej plastiku w naszych kuchniach, łazienkach, pokojach, tym wyższe stężenie tych groźnych substancji i ich negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Bezpieczny plastik, czyli szukaj trójkąta z cyframi…

Istnieją przedmioty z tworzyw sztucznych, które nie zawierają szkodliwych substancji. Zwróć uwagę na oznaczenia. Jeśli zobaczysz trójkąt ze strzałkami po bokach, to w środku będzie cyfra. Plastik z cyframi 2,4 i 5 jest bezpieczny. Przedmiotów z pozostałymi numerami lepiej unikać.

Plastik podczas zakupów

Nasza świadomość, że żyjemy wśród niebezpiecznych przedmiotów, być może zmusi nas do pewnych zmian. Dokonując świadomych zmian będziemy mniej narażeni na działanie związków zaburzających pracę hormonów. Naukowcy dowiedli, że wystarczy np. zrezygnować z plastikowych opakowań podczas codziennych zakupów.

Wyzwanie dla nas i firm

Stoimy przed wyzwaniem, aby wybierać produkty i materiały, które będą bezpieczne dla środowiska oraz naszego zdrowia. Niektóre firmy już to dostrzegły i wprowadzają to podejście w życie. Ostatnio zauważyłam, że jeden z producentów kosmetyków zrezygnował z opakowań pakowanych w folię i napisał na pudełku: „Jesteśmy ECO. Opakowanie bez folii.” To cieszy.

Z pewnością jest to dobry czas, aby przyjrzeć się pod tym kątem także papierowi z kamienia. Jaka będzie jego przyszłość? O tym zdecydujemy także my konsumenci.

Zatem… czy nasze przyzwyczajenia zmienią się i przestaną nam szkodzić?

70x70

Urszula Winiarska

Fascynuje mnie Papier z Kamienia. Jego cechy oraz pozytywny wpływ na ochronę środowiska, zwłaszcza drzew, zasługują na uwagę. Dlatego zdobywam informacje na ten temat, publikuję artykuły i dzielę się z Tobą swoją wiedzą.