Artykuły

Alt photo name
Fot: robokop/500px

Czy wiesz, jak można wykorzystać europejską modę na ekologię?

Na początku warto zadać sobie pytanie: „Co obecnie jest najważniejsze w postawie proekologicznej?” Najistotniejszy wydaje się nasz zdrowy rozsądek.

Ekologiczne problemy i rozwiązania dotyczą wielu przejawów codziennego życia:

  • jedzenia,
  • architektury,
  • sposobu podróżowania,
  • prowadzenia firmy,
  • stylu życia…

Europejska moda na ekologię

Sięganie po produkty z certyfikatami ekologicznymi w Europie stało się nie tylko modne, ale także powszechne. Pro środowiskowe trendy stają się widoczne także w Polsce. Chciałoby się powiedzieć: „Modo na ekologię trwaj!”. Oczywiście myślę o ekologii, która nie jest powiązana biznesowo z różnymi działaniami mającymi na celu spełnianie prywatnych, biznesowych interesów, czy tylko zyskownych inwestycji. Jednym z takich niesamowitych produktów wartych zauważenia jest papier z kamienia. Produkuje się go bowiem bez wycinania drzew i użycia wody.

Twoje zakupy lub wytwarzane produkty pakowane ekologicznie

Reklamówki, których używasz na zakupy lub do zapakowania wytworzonych produktów nie muszą być foliowe lub jednorazowe. Coraz częściej korzystamy z torebek papierowych lub wielokrotnego użytku. Jeżeli połączysz taką formę pakowania np. z ekologicznymi produktami żywnościowymi, to będzie to nie tylko modne, ale także pozytywne dla otaczającego Cię środowiska.

Branża motoryzacyjna a drzewa

Coraz częściej promuje się samochody zużywające mniej benzyny. Auta wyposażane są w system start – stop. W momencie zatrzymania się np. w korku silnik sam się wyłącza. Po wciśnięciu pedału gazu auto uruchamia się samoistnie. Przesiadając się na rower, korzystając z pociągu, komunikacji miejskiej sprawiamy, że nasze drzewa będą miały mniej pracy z pochłanianiem dwutlenku węgla.

Energooszczędne domy

W tego typu domach nie tylko segregujemy śmieci, ale dbamy również, aby zużywały jak najmniej energii. Energooszczędność oznacza dbałość o każdy element,czyli dom ma:

  • nowoczesny system ogrzewania,
  • ocieplone fundamenty i ściany,
  • właściwą wentylację i okna,
  • nowoczesny system ogrzewania np. kolektory słoneczne.
  • Im mniej energii zużywa Twój dom, tym jesteś bardziej ekologiczny.

Myślenie ekologiczne - „zdrowe”

Zdaniem przedstawiciela organizacji WWF (World Wide Fund for Nature) coraz więcej Polaków myśli w kategoriach ekologicznych. Zaczęliśmy też zwracać większą uwagę na pochodzenie i skład kupowanych produktów. Chciałabym zwrócić uwagę na drzewa, bo mają dla nas znaczenie zdrowotne. Są źródłem naturalnych środków leczniczych.

Praktycznie na każdym kroku możemy przyczyniać się do ochrony środowiska i dbać o wspólne dobro, którym są np. drzewa. Z mody na ekologię skorzysta każdy z nas. A drzewa? One odwdzięczą się nam swoją urodą i otoczą cieniem, gdy będziemy chcieli skorzystać z chwil przeznaczonych na relaks i wypoczynek.

Czy myślisz, że europejska moda na ekologię (mądrą, pozytywną, praktyczną) obejmie także Polskę?

70x70

Urszula Winiarska

Fascynuje mnie Papier z Kamienia. Jego cechy oraz pozytywny wpływ na ochronę środowiska, zwłaszcza drzew, zasługują na uwagę. Dlatego zdobywam informacje na ten temat, publikuję artykuły i dzielę się z Tobą swoją wiedzą.