Artykuły

Alt photo name
Fot: CYKL "Zwierzęta Mocy"

Odkryj Tajemniczy Świat Bestiariuszy na Kamiennym Papierze

Bestiariusze od wieków inspirują wielu artystów. Leonardo da Vinci czy Henri Toulouse – Lutrec też tworzyli swoje Bestiariusze. Ich źródło sięga czasów starożytnych. Spopularyzowano je w średniowieczu. Stały się także inspiracją do powstania absolutnie unikalnych prac na Papierze z Kamienia.

Bestiariusz czyli zwierzyniec

Ilustrowane dzieła opisywały zwierzęta, ptaki, kamienie, zarówno realne jak i fantastyczne. Ilustracje historii naturalnej oraz zwierząt występowały często w duecie z lekcją moralną. Dlatego Bestiariusze są też przykładem literatury dydaktycznej. Tworzono je wierszem lub prozą.

Wraz z upływem czasu Bestiariusze rozszerzano o kolejne gatunki zwierząt. Te, które faktycznie żyły mieszały się z gatunkami baśniowymi. Zwierzęta posiadały fantastyczne moce lub niezwykły wygląd. Wiele zwierząt z Bestiariuszy używano jako godła heraldycznego lub istotny element herbu.

Za rzeczywiste w średniowiecznej Europie uważano następujące stworzenia:

  • wiwerwy,
  • smoki – ogromne gady z wielkimi skrzydłami, ziejące ogniem i potrafiące latać,
  • gryfy – potwory o ciele i głowie lwa, skrzydłach i przednich łapach orła,
  • bazyliszki – często nazywany królami węży, kojarzone są także z jaszczurką,
  • jednorożce - z rogiem pośrodku czoła, były symbolem czystości i niewinności…

Wiwerwa, czyli drapieżny ssak żyjący naprawdę

Charakteryzuje się wydłużonym ciałem i relatywnie krótkimi kończynami. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Żywi się drobnymi zwierzętami, niekiedy jajami i roślinami. W Polsce zwierząt z tej rodziny nie spotkasz jednak w stanie dzikim.

To tylko kilka przykładów takich tajemniczych stworzeń z Bestiariuszy.

Cykl „Zwierzęta i Rośliny Mocy”

Świat baśniowych i realnych zwierząt przedstawiamy w cyklu: „Zwierzęta i Rośliny Mocy”. Są częścią Bestiariusza. Stanowią rodzaj ilustrowania za pomocą stylistyki wczesnośredniowiecznej. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na tematykę prac, ich przedstawienie oraz materiał, na którym się je tworzy. Obrazy z tego cyklu powstają na Kamiennym Papierze.

Gallery Paper Stone, czyli Galeria prac na Kamiennym Papierze

Łączenie ekscytującego świata pełnego fantazji z doświadczaniem tworzenia na wyjątkowym papierze, to wyzwanie i jednocześnie wielka przyjemność. Jeśli zechcesz odkrywać ten świat razem z nami, to zajrzyj do Galerii prac na Kamiennym Papierze. Stworzyliśmy ją po to, abyś i Ty mógł podziwiać Moc istot i roślin z tajemniczych miejsc. Do zobaczenia w Galerii.

Urszula Winiarska i Katarzyna Wendland

70x70

Urszula Winiarska

Fascynuje mnie Papier z Kamienia. Jego cechy oraz pozytywny wpływ na ochronę środowiska, zwłaszcza drzew, zasługują na uwagę. Dlatego zdobywam informacje na ten temat, publikuję artykuły i dzielę się z Tobą swoją wiedzą.